National Terrier Club

NATIONAL TERRIER POST-WAR BEST IN SHOW WINNERS

 

Year
Judge
Breed
BIS Winner
       
1947 Mrs J G Winant (USA) Scottish Ch Walsing Winning Trick
  Baron van der Hoop    
Mr A Croxton Smith  
1948 Kathleen Duchess of Newcastle Wire Fox Ch Arley Miss Quality
  Mrs C Pacey    
  Baron van der Hoop    
1949 Mrs J Creasey Airedale Barton of Bursdale
  Dr Aubrey Ireland    
1950 No show    
1951 Capt. R S deQuincey Welsh Twynstar Dyma Fi
1952 Mr Stanley Halle (USA) Wire Fox Whittingford Wishful
1953 Mr J A Cecil Wright Smooth Fox Ch Gosmore Rosemorder Fireaway
1954 Dr Mogens Krasilnikoff (Denmark) Wire Fox Travella Suredo
1955 Mrs C Pacey Wire Fox Ch Caradoehouse Spruce
1956 No show    
1957 Earl of Norfolk Smooth Fox Parkend Delegate
1958 Dr Mogens Krasilnikoff (Denmark) Smooth Fox Ch Solus Marilyn
1959 Mrs J Creasy Sealyham Ch St Margaret Steve
1960 Mrs W Barber Bedlington Ch Shenstone Master Mack
1961 Mrs C Charters Airedale Ch Riverina Tweedsbairn
1962 Miss G M M Cousens Scottish Ch Bardene Bingo
1963 Mrs W Barber Sealyham Ch St Margaret Sugar Daddy
1964 Mr S Dangerfield Bull Terrier Ch Souperlative Masta Plasta of Ormandy
1965 Miss L Beak Wire Fox Ch Bengal Ryburn
1966 Mrs J Creasy Kerry Blue Ch Rownhams Czarina
1967 Mr W M Singleton Airedale Ch Searchlight Tycoon
1968 Mrs M F Blake Scottish Ch Gosmore Eilburn Miss Hopeful
1969 Mrs S Dangerfield Bedlington Ch Vardne Blue Grenadier
1970 Mr G Ward (USA) Wire Fox Ch Gosmore Kirkmoor Craftsman
1971 Mr J S Abbott Airedale Ch Optomist of Mynair
1972 Mrs E Williams Wire Fox Ch Crispsey Townville T'Other'Un
1973 Mr J Bailes Bedlington Ch Stanolly Scooby Doo
1974 Mr F E Bloom WHWT Ch Millburn Mandy
1975 Mr S Dangerfield Norwich Ch Culswood Chipwood
1976 Mrs O Jackson Kerry Blue Ch Binate Plantagenet
1977 Mrs J Hopwood Skye Ch Kirkleyditch Polomint
1978 Mr J S Abbott Smooth Fox Ch Newmaidley Mapleden Laurel
1979 Mrs D Hamilton Airedale Ch Perrancourt Playful
1980 Mr E May Smooth Fox Ch Watteau Ploughman
1981 Mrs M Harmsworth Lakeland Ravelsaye Reflector of Barmaund
1982 Mr J Cartledge Welsh Ch Puzzle of Kenstaff
1983 Mr S Dangerfield Airedale Ch Jokyl Gallipants
1984 Mr A J Chandler Wire Fox Barmaund Right Smart
1985 Mr A Langley Welsh Ch Serenfach Erica of Purston
1986 Mr J Braddon WHWT Ch Ballacoar Jinny is Justrite
1987 Mrs B Jull Wire Fox Ch Killick of the Mess
1988 Mr W R Irving Border Ch Branningan of Brumberhill
1989 Mrs A Dallison bedlington Ch Vistablu Nelson Touch
1990 Mr M McGeown Irish Ir Ch Teltown Mick
1991 Mrs M Bunting Cairn Beaudesert Royal Viking
1992 Miss J Miller Norwich Ch Ragus the Devil's Own
1993 Mrs J Langstaff Welsh Ch Purston Hit and Miss from Brocolitia
1994 Mr P Winfield Lakeland Wyndham the Mischief Maker
1995 Miss A Roslin Williams Stafford Ch Domino Flashy Lad
1996 Mrs P Cross Stern Norfolk Ch Cracknor Call My Bluff
1997 Mrs M Micklethwaite Kerry Blue It Ch Balboa Belmondo
1998 Mr G Corish Wire Fox Corriecol Willow's Myrtle
1999 Mr M Marshall Kerry Blue Ch Torum's Scarf Michael
2000 Mr K Bouden Smooth Fox Ch Boreham Bandbox
2001 Mrs J Averis Scottish Cy Mayson Petrina
2002 Mr L Aspin Airedale Ch/Am/It Ch Greenfield Captain Fantastic
2003 Mrs L Cartledge WHWT Hopecharm Willie Makeit for Karamynd
2004 Mr E Sharpe Norwich Ch Ragus Truly Unruly
2005 Mr P Greenway Welsh Ch Saredon Dressed to Impress
2006 Mr W Browne-Cole Bull Terrier Ch Dazlin Defiance
2007 Mr Frank Jones Australian Silhil Red Rock At Sherex
       

 

©National Terrier Club